Tarihçe

Dünden Bugüne

Prototipten Seri İmalata

Richard Fischer tarafından 1934 yılında Stuttgart’da kurulan Rifis GmbH, inşaat sektörüne sac metal parçaları üretimi yapmaya başladı. Richard Fischer’dan sonra gelen nesiller üretimi geliştirerek aile şirketi olarak yoluna devam etti. Yeni nesil tarafından şirket yeniden düzenlendi ve şirketin bünyesinde endüstriyel çalışmalar başladı. Artık Rifis kendi ürünlerini üretiyordu. Ev tipi yağ depoları, alet dolapları üretimler arasındaydı. Rifis gelişmeye hep devam etti, 1969 yılında Filderstadt-Bernhausen’de daha teknolojik, büyük bir imalat yeri kuruldu. Şirket buraya taşındı. Kurucu Richard Fischer’in yerine geçen 2. Kuşak temsilci Jürgen Fischer tarafından istifleme sistemi kuruldu. Makaslanmış saç levhaların istiflenmesi için patent alındı.

Aile şirketi olan Rifis’in 3. Nesil yöneticisi Harry Fischer, Türkiye’ye yatırım yaparak üretim tesisi kurma kararı aldı. 2007 yılında makine mühendisi, Ali İhsan Nacak ile ortaklık kurarak, Türkiye’de İstanbul İmes Sanayi Sitesinde 100 m2’lik bir atölyede birer adet manuel torna, freze makinasıyla işe başlandı.

Rifis Makina San.Tic.Ltd.Şti. adıyla kurulan firma şirket ortağı Ali İhsan Nacak’ın  kaliteye verdiği önem ve hassas parçaları işleme kabiliyeti dolayısıyla  büyümeye ve sektörde bilinir hale gelmeye başladı. İş kapasitesini karşılamak için personel istihdamı arttırılarak yeni CNC makinaları alındı. Ağırlıklı olarak ihracata yönelen firma 2017 yılında yoğun talep üzerine yurtiçi firmalara da üretim yapmaya başladı. Yeni iş bağlantıları kuruldu. Yurtiçinde havacılık sektöründen gelen talep üzerine AS9100 belgesini  aldı.

Gittikçe büyüyen firma 2020 yılında ise tüm oluşumları tek bir çatı altında toplamak için Kartal’daki yeni fabrikaya taşındı. Bununla birlikte İmes Sanayi Sitesinde hali hazırda iki tesis bulunmaktadır.

Dünyada 88 yıllık, Türkiye’de 17 yıllık tecrübemizle endüstriyel metal parçaları üretiyoruz.

Fabrikamız 2400 m² kapalı alan  1800 m² açık alandan oluşmaktadır.

Teknolojide gelişen yenilikleri takip etmekte ve projelendirmeden üretime kadar tüm çalışmalarımıza yeni teknolojiyi yansıtmaktayız. Endüstiriyel metalin en iyi şeklini işliyoruz.

Artan bir hızla personel istihdamını ve ihracat yaptığımız ülkeleri arttırarak ekonomiye katkı sağlamaktayız.

Rifis Makina olarak, kendimizi yenileyerek gelişmeye, en son teknoloji ürünlerimizle sizlere hizmet vermeye devam edeceğiz.