Ürün İşleme Süreci

ÜRÜN İŞLEME SÜRECİ

Rifis Makine müşteri talepleri doğrultusunda yüksek hassasiyete sahip spesifik malzeme işleme kabiliyetine sahiptir.

Müşteri taleplerine uygun bir şekilde hassas talaşlı imalat yöntemleri uygulayarak işlemeye hazır hale getirilen metal ürünlerini son teknoloji CNC Freze ve CNC torna makinalarında işlemekteyiz. Çalışmalarımız müşteri talebi doğrultusunda montaj dahil olarak da olmaktadır.Bindelik hassasiyetli bu parçalar CMM de ölçümlenmektedir.

Üretim hammaddelerimiz; paslanmaz çelik, alüminyum, bakır, pirinç, bronz vb.…’nin yanında titanyum, niyobyum, kurşun, tantalyum gibi özel malzemeleri de kapsamaktadır.

Hammadde müşteri siparişlerine göre; yurtiçi ve yurtdışı sertifikalı tedarikçilerden temin edilerek formica(ERP) sistemi ile girişleri yapılır. Üretimin ilk hammaddenin gelişinden paketlemeye kadar tüm aşamaları ERP sistemiyle takip edilmektedir.

PROSESLERİMİZ

Giriş Kontrol: Tedarik edilen hammaddeler resim ölçülerine göre kontrol edilip ürün kabulü yapılır.
Testere: Gelen hammaddeler ürün işleme boyutlarına göre göre kesilip hammadde rafına kaldırılmaktadır.
CNC Torna: Siparişi alınmış ürünler iş kartında belirtilen operasyon sırasına göre en son teknoloji hassas CNC torna makinalarında işlenir.
CNC Freze: Siparişi alınmış ürünler iş kartında belirtilen operasyon sırasına göre en son teknoloji hassas CNC freze makinalarında işlenir.
Dış İşlemler: İmalatı yapılan ürünlerde talaşlı imalat dışı diğer prosesler dış işlemler birimi tarafından takip edilmektedir. Parçanın teknik resminde belirtilen; galvaniz, boya, eloksal, taşlama, kaynak gibi işlemlerin prosesinin takibi bu birim tarafından yapılmaktadır.
Kalite Kontrol: CNC Torna ve freze makinalarında işlene parçalar kalite kontrol tarafından CMM makinasında bindelik hassasiyetle ölçülerek onay verilir ve belirli periyotlarla imalattaki üretim sürecinde ölçüm yapılarak kontrol sağlanır.
Tesviye: İşlenmiş bütün ürünler bu bölümde tesviye işlemi yapılarak çapak ve keskin köşeler alınır. Tampon ve dış mastarlar ile gerekli kontroller yapılır.
Son Kontrol: Tesviyeden gelen bitmiş ürünler, kalite kontrol tarafından rastgele numune alma yöntemi ile seçilerek kontrolleri yapılır. Son kontrolden geçmiş ürünler depoya yönlendirilir.
Depo: Son kontrolden gelen onaylanmış ürünler ERP sistemine girilerek depodaki tanımlı raflara alınır.
Ambalaj: Sevkiyat öncesi  depodan alına ürünler ultrasonik yıkama makinasında yıkanır ve iş kartında belirtilen ambalajlama yöntemi ile ambalajlanarak sevkiyata hazır hale getirilir.